Na wielu nieruchomościach ciążą długi. W takim przypadku można zdecydować się na ich oddłużanie. Na czym dokładnie polega tego rodzaju procedura?
Bardzo dużo nieruchomości w Polsce jest obciążonych długami. Najczęściej mamy do czynienia z hipoteką na nieruchomości, ale długi mogą też wynikać z niepłaconego czynszu i innych rachunków. Czy w takie sytuacji dobrym wyborem będzie oddłużanie nieruchomości?
- Oddłużanie nieruchomości – co to jest?
- Metody oddłużania nieruchomości
Oddłużanie nieruchomości – co to jest?
Pod pojęciem takim jak oddłużanie nieruchomości znajduje się częściowa lub też całkowita spłata długów – obciążeń finansowych na danej nieruchomości.
Jak wskazaliśmy wcześniej, długi te najczęściej są wynikiem zawartych uprzednio umów kredytowych lub pożyczkowych, których przedmiotem zabezpieczenia stała się dana nieruchomość.
Oddłużanie może dotyczyć również tych nieruchomości, które zostały zadłużone przez właścicieli albo lokatorów, na przykład przez brak płatności czynszu, rachunków za media.
Gdy mamy niespłacone długi, wraz z nimi pojawiają się też inne konsekwencje – naliczenie wysokich kar, rosnące odsetki, a w końcu windykacja oraz zajęcie komornicze.
Oddłużanie pozwala wówczas na pozbycie się problemu – spłatę nieruchomości i jej zadłużenia i uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji długów.
Zatem wtedy, gdy mieszkanie lub inna nieruchomość mają ciążące na sobie długi, można je oddłużyć. Istnieje kilka metod oddłużenia nieruchomości. Na co warto się zdecydować?
Metody oddłużania nieruchomości
Zawarcie ugody z bankiem lub innym wierzycielem
Gdy długi na nieruchomości nie są bardzo wysokie, możemy spróbować zawrzeć ugodę z bankiem albo z innym wierzycielem, któremu jesteśmy winni pieniądze.
Zwarcie ugody pozwala często na rozłożenie długi na jeszcze mniejsze raty, które są łatwe w spłacie.
Warto jednak pamiętać o tym, że bank lub inny wierzyciel nie muszą godzić się na ugodę z dłużnikiem. Wtedy może dojść nawet do wypowiedzenia kredytu, co przyspieszy egzekucję komorniczą.
Zamiana nieruchomości
Gdy właściciel zadłużonej nieruchomości nie może poradzić sobie z długami, może również zdecydować się na zamianę nieruchomości na inną, która będzie tańsza w utrzymaniu.
Zamiana nieruchomości, na przykład dużego mieszkania na mniejsze, mieszkania w centrum na to na obrzeżach, pozwala na spłatę zadłużenia i zakup nowej, tańszej nieruchomości.
Sprzedaż nieruchomości w skupie
Popularną metodą na oddłużanie nieruchomości jest również szybka sprzedaż – im prędzej dojdzie do zawarcia umowy, tym lepiej, ponieważ wtedy długi na nieruchomości nie narastają.
Najszybszą metodą na sprzedaż nieruchomości, także z długami, jest skorzystanie z usług skupów nieruchomości. Skupy zapewniają swoim klientom szybką i sprawną transakcję, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Pieniądze ze sprzedaży dzielone są wtedy na wierzyciela lub wierzycieli oraz na właściciela nieruchomości.
Środki można otrzymać już w ciągu 24 godzin, dlatego to ekspresowa metoda na pozbycie się zadłużenia.