Czy lepiej kupić kawalerkę czy mieszkanie kilkupokojowe pod wynajem?

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości w większych miastach
Czy opłaca się inwestować w nieruchomości w większych miastach?
7 lutego 2019
Czy lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego – jakie są różnice
Czy lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego – jakie są różnice?
9 lutego 2019

Czy lepiej kupić kawalerkę czy mieszkanie kilkupokojowe pod wynajem?

Czy lepiej kupić kawalerkę czy mieszkanie kilkupokojowe pod wynajem

Czy lepiej kupić kawalerkę czy mieszkanie kilkupokojowe pod wynajem

Inwestowanie w mieszkania na wynajem stało się obecnie popularną metodą lokaty pieniędzy w wielu polskich miastach. Aby zyskać jak najwięcej, ważne jest wybranie odpowiedniej nieruchomości.

Zyski czerpane z wynajmu posiadanej nieruchomości mogą plasować się nawet na poziomie do 5 proc. rocznie na czysto. To bardzo atrakcyjny odsetek, biorąc przy tym pod uwagę wysokie bezpieczeństwo tej metody inwestycji. Czy wtedy, gdy chcemy kupić mieszkanie na wynajem, lepiej zdecydować się na kawalerkę czy też na lokal kilkupokojowy?

  • Kawalerki najbardziej popularne wśród inwestorów
  • Mieszkanie kilkupokojowe – na nim też można zarobić

 

Kawalerki najbardziej popularne wśród inwestorów

Największe zyski na wynajmie mieszkań można uzyskać na wtedy, gdy mają mniejszy metraż. Właśnie dlatego kawalerki i inne mieszkania do około 35 metrów kwadratowych cieszą się wśród inwestorów największym powodzeniem.

Chociaż w przeliczeniu za metr kwadratowy kawalerki kosztują najwięcej, to jednak pozwalają na uzyskanie najlepszych zarobków.

Kawalerki mogą być przeznaczone zarówno do wynajmu krótkoterminowego, jak i długoterminowego. W tym pierwszym przypadku mowa o wynajmie turystycznym, dla turystów poszukujących wygodnego noclegu dla siebie. Jest on najbardziej popularny w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. W drugim mówimy o podpisaniu długoterminowej umowy wynajmu z lokatorami.

 

Popularność kawalerek wynika z:

  • opcji wynajmu nieruchomości długoterminowo i krótkoterminowo – turystycznie
  • dużego zapotrzebowania na takie mieszkania wśród osób poszukujących lokalu na wynajem
  • wysokich cen za wynajem kawalerek w dużych i mniejszych miastach
  • możliwości łatwej sprzedaży mniejszych nieruchomości w porównaniu do większych metraży

Ceny kawalerek wahają się od około 150 tysięcy złotych do nawet ponad 300 tysięcy złotych w większych miastach i dobrych lokalizacjach.

 

Mieszkanie kilkupokojowe – na nim też można zarobić

Duże zainteresowanie małymi mieszkaniami nie oznacza jednak wcale, że na mieszkaniach kilkupokojowych nie można zarobić. W tym przypadku jednak konieczne jest nastawienie się na określonych lokatorów, którzy będą chcieli je wynajmować.

Mieszkania kilkupokojowe cieszą się powodzeniem przede wszystkim wśród osób, którym zależy na jak największych oszczędnościach – studentów, pracowników.

Aby zarobić na takim mieszkaniu jak najwięcej, powinno być ono odpowiednio zlokalizowane oraz powinno mieć dobry rozkład z pokojami nieprzechodnimi. Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania kilkupokojowe w pobliżu uczelni oraz zakładów pracy, na przykład centrów biznesowych, a także przy przystankach, które zapewniają dobry dojazd.

Mieszkania kilkupokojowe najlepiej nadają się więc do wynajmu długoterminowego – z jednej strony to niższe zarobki niż wynajem krótkoterminowy, ale także zyski są wtedy bardziej regularne.

Zatem jeśli chcemy uzyskać jak najwyższe zyski, warto zdecydować się na kawalerkę – dzięki niej można zarobić więcej i daje ona szersze możliwości. Jednak również mieszkania kilkupokojowe nadają się do wynajmu przynoszącego regularne zyski.

Komentarze są wyłączone.