Jak najszybciej sprzedać mieszkanie, działkę lub dom?

Czy warto szybko sprzedać nieruchomość za 70 procent wartości rynkowej
Czy warto szybko sprzedać nieruchomość za 70% wartości rynkowej?
28 stycznia 2019
Co to jest skup nieruchomości z wadami prawnymi
Co to jest skup nieruchomości z wadami prawnymi?
30 stycznia 2019

Jak najszybciej sprzedać mieszkanie, działkę lub dom?

Jak najszybciej sprzedać mieszkanie, działkę lub dom

Jak najszybciej sprzedać mieszkanie, działkę lub dom

Sprzedaż nieruchomości może trwać nawet przez lata. Istnieje jednak szereg metod, które pozwalają na skrócenie czasu oczekiwania na kupującego.

Na czas sprzedaży nieruchomości wpływa szereg różnych czynników. O czym warto pamiętać wtedy, gdy chcemy sprzedać mieszkanie, działkę lub dom jednorodzinny w rekordowo krótkim czasie?

 

  • Samodzielna sprzedaż nieruchomości
  • Agencje nieruchomości
  • Skupy nieruchomości

 

Samodzielna sprzedaż nieruchomości

Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się aktualnie na samodzielne prowadzenie sprzedaży. Wówczas nie musimy dzielić się zyskami z innymi, na przykład z pośrednikiem nieruchomości, ale z drugiej strony taka transakcja może być dość kłopotliwa.

 

Samodzielna sprzedaż nieruchomości wymaga:

  • przygotowania nieruchomości do sprzedaży
  • wykonania fotografii
  • przygotowania treści ogłoszeń
  • zamieszczenia ogłoszeń w różnych mediach
  • kontaktu z klientami zainteresowanymi ofertą
  • samodzielnej prezentacji nieruchomości
  • domknięcia odpowiednich formalności – umowa u notariusza, ewentualne podatki

 

Zatem sprzedaż mieszkania, domu czy działki we własnym zakresie może być czasochłonna i pracochłonna. Nie gwarantuje również szybkości realizacji transakcji – w zależności od atrakcyjności oferty na kupującego możemy czekać od kilku dni do nawet kilku lat.

Aby przyspieszyć czas transakcji, można zmniejszyć cenę nieruchomości lub obniżyć ją przy negocjacjach z klientem. Bardzo dobry efekt daje także home staging – odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży.

Wielu czynników decydujących o szybkości transakcji nie możemy jednak zmienić, na przykład lokalizacji nieruchomości, jego rocznika, dostępnej infrastruktury.

 

Agencje nieruchomości

Nieruchomość możemy też próbować sprzedaż wraz z pomocą agencji nieruchomości. Pracujący w nich pośrednicy zajmują się kompleksową obsługą transakcji i kojarzeniem ze sobą stron – kupujących, sprzedających, wynajmujących i najmujących nieruchomości.

Asysta pośrednika znacząco ułatwia transakcję, ponieważ to on odpowiada za sfotografowanie nieruchomości, przyszykowanie ogłoszeń, kontakty z potencjalnymi klientami. W agencji możemy też uzyskać pomoc formalną przy transakcji.

Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że pośrednik pobierze za swoją pomoc odpowiednią kwotę, na przykład od 1 do 3 proc. wartości transakcji.

Nie mamy również gwarancji, że sprzedaż zakończy się w krótkim czasie – pośrednik może, ale nie musi przyspieszyć czasu transakcji.

 

Skupy nieruchomości

Trzecia opcja to skorzystanie z usług skupów nieruchomości, które zajmują się odkupywaniem ich od właścicieli i współwłaścicieli.

Skupy nieruchomości są w stanie odkupić nieruchomości od klientów, w tym domy, mieszkania, grunty. W tym przypadku transakcja realizowana jest od ręki – z błyskawiczną zapłatą od razu po podpisaniu umowy notarialnej.

Głównym minusem jest niższa kwota sprzedaży – często warto jednak wybrać taką właśnie opcję, gdy najważniejszy jest czas transakcji, na przykład wtedy, gdy nieruchomość jest już zadłużona, zależy nam na szybkiej przeprowadzce, spłacie długów.

Komentarze są wyłączone.