Co zamiast Mieszkania dla Młodych – MDM?

Co to jest skup nieruchomości z wadami prawnymi
Co to jest skup nieruchomości z wadami prawnymi?
30 stycznia 2019
Jak kupić pierwsze własne mieszkanie
Jak kupić pierwsze własne mieszkanie?
1 lutego 2019

Co zamiast Mieszkania dla Młodych – MDM?

Co zamiast Mieszkania dla Młodych - MDM

Co zamiast Mieszkania dla Młodych - MDM

Przez kilka lat Polacy mogli korzystać z różnych programów pomagających im w nabyciu własnej nieruchomości. Jednym z nich jest program Mieszkanie dla Młodych, czyli MDM. Czy można jeszcze z niego skorzystać?

Zakupienie własnego mieszkania albo wybudowanie domu jednorodzinnego jest związane ze sporymi wydatkami. Właśnie dlatego do życia powołano specjalne programy pozwalające na ułatwienie tej decyzji. Ostatnim z nich stał się program Mieszkanie dla Młodych, który już się zakończył.

  • Program rządowy Mieszkanie dla Młodych
  • Kryteria programu
  • Co zamiast Mieszkania dla Młodych?

 

Program rządowy Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych rozpoczął funkcjonowanie w 2014 roku. Jego podstawą stała się Ustawa z dnia 27 września 2013 o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. MDM zastąpił program Rodzina na Swoim.

Głównym założeniem rządowego programu Mieszkanie dla Młodych stała się pomoc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu przez osoby młode. Pomoc polegała wówczas na jednorazowym dofinansowaniu do wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Program Mieszkanie dla Młodych cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kupujących i budujących nieruchomości. Jego popularność była tak duża, że dopłaty do wkładu własnego znikały w rekordowo szybkim tempie – osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania musiały spieszyć się z składaniem wniosków.

Aktualnie program już się zakończył – ostatnie wnioski przyjmowane były na początku 2018 roku.

 

Kryteria programu

Z programu Mieszkanie dla Młodych mogły skorzystać osoby do 35. roku życia, przy czym w przypadku małżeństw liczył się wiek młodszego współmałżonka lub partnera.

W ramach programu można było kupować nieruchomości nowe lub z rynku wtórnego. Program pozwalał na uzyskanie dopłaty w zależności od lokalizacji nieruchomości. Stosowano także odpowiedni limit powierzchni nieruchomości, który zwiększał się wraz z liczbą dzieci nabywcy.

Aby skorzystać z programu, trzeba było zaciągnąć kredyt hipoteczny na co najmniej 15 lat. Kredyt ten powinien być udzielony w walucie polskiej. Można było posiadać wkład własny w wysokości do 50 proc. wartości ceny kupna nieruchomości.

Wysokość dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych wynosiła od 10 proc. dla singli i bezdzietnych par aż do 30 proc. dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci. Gdy w okresie 5 lat od nabycia nieruchomości pojawiło się trzecie lub kolejne dziecko, można było ubiegać się o następne 5 proc. dopłaty.

 

Co zamiast Mieszkania dla Młodych?

Aktualnie program Mieszkanie dla Młodych już nie obowiązuje. Obecnie kupujący mieszkania i budujący nieruchomości nie mogą korzystać z żadnego dedykowanego dla nich programu.

W realizacji jest program Mieszkanie Plus, który wspiera oszczędzanie na własną nieruchomość na specjalnych IKM – Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, a także pozwala na uzyskanie dopłaty do czynszów dla rodzin oraz osób z niższymi dochodami.

Dokładne informacje o programie Mieszanie Plus można znaleźć na jego stronie internetowej.

Komentarze są wyłączone.