Jak sprzedać udział w mieszkaniu spółdzielczym lub własnościowym?

Jak kupić pierwsze własne mieszkanie
Jak kupić pierwsze własne mieszkanie?
1 lutego 2019
Ile wkładu własnego potrzeba, aby wziąć kredyt na mieszkanie
Ile wkładu własnego potrzeba, aby wziąć kredyt na mieszkanie?
3 lutego 2019
Jak sprzedać udział w mieszkaniu spółdzielczym lub własnościowym

Jak sprzedać udział w mieszkaniu spółdzielczym lub własnościowym

Osoby posiadające udziały w mieszkaniu spółdzielczym lub własnościowym mogą odsprzedać je innym osobom.

Mieszkanie może być przedmiotem współwłasności. Oznacza to, że należy ono wtedy do kilku właścicieli. Jak można zrealizować wówczas całą transakcję?

  • Współwłasność mieszkania spółdzielczego lub własnościowego
  • Transakcja sprzedaży udziałów w mieszkaniu spółdzielczym lub własnościowym
  • Sprzedaż udziałów w mieszkaniu w skupie nieruchomości

 

Współwłasność mieszkania spółdzielczego lub własnościowego

Mieszkanie spółdzielcze lub mieszkanie własnościowe mogą być przedmiotem współwłasności. Najczęściej dochodzi do niej wtedy, gdy lokal kupowany jest przez dwie osoby, gdy otrzymany jest w spadku albo w darowiźnie.

Współwłasność oznacza, że lokal w określonych procentach należy do każdego współwłaściciela.

Zdarza się jednak, że udziały w nieruchomości nie są współwłaścicielowi potrzebne, chce on uzyskać dodatkową gotówkę i pozbyć się ich. W jaki sposób można to zrobić?

 

Transakcja sprzedaży udziałów w mieszkaniu spółdzielczym lub własnościowym

Sprzedaż udziałów w mieszkaniu spółdzielczym albo własnościowym wiąże się z przekazaniem statusu współwłaściciela nowemu kupującemu.

Zgodnie z przepisami, każdy współwłaściciel posiada wówczas uprawnienia do tego, aby współposiadać dany lokal i korzystać z niego z poszanowaniem współposiadania przez pozostałych współwłaścicieli.

Warto jednak zaznaczyć, że sprzedaż współwłasności w ograniczonym prawie rzeczowym, czyli w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, nie zawsze jest tak łatwa jak w przypadku lokalu własnościowego.

Gdy współwłaściciel chce odsprzedać udziały w mieszkaniu spółdzielczym, wówczas inni współwłaściciele posiadają wówczas prawo do pierwokupu udziałów – mogą zgłosić je w ciągu 30 dni.

Prawo pierwokupu znaczy, że zbywca udziału w lokalu spółdzielczym własnościowym będzie mógł odsprzedać swoje udziały tylko wtedy, gdy pozostali współwłaściciele nie skorzystają z tego prawa.

 

Do dokonania transakcji potrzebna będzie następująca dokumentacja:

  • dokument podstawy nabycia – umowa sprzedaży, darowizny, spadku potwierdzająca prawo do udziału w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, gdy lokal został uzyskany w drodze spadku albo darowizny
  • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej do sprzedaży, potwierdza między innymi, że mieszkanie nie jest obciążone długami

Powyższe dokumenty można uzyskać na ogół w terminie 1-7 dni.

Oczywiście, cała transakcja sprzedaży udziałów musi odbyć się w kancelarii notarialnej.

 

Sprzedaż udziałów w mieszkaniu w skupie nieruchomości

Osoby zainteresowane sprzedażą swoich udziałów w mieszkaniu własnościowym albo spółdzielczym mogą poszukiwać kupującego na własną rękę. Jednym z rozwiązań jest wówczas skorzystanie z usług skupów nieruchomości.

Skupy nieruchomości zajmują się odkupem od właścicieli i współwłaścicieli mieszkań oraz innych nieruchomości za gotówkę.

Transakcja zrealizowana ze skupem jest szybka, sprawna i bezpieczna – pieniądze można otrzymać tego samego dnia, w którym zostanie podpisana umowa.

 

Komentarze są wyłączone.