Jak kupić pierwsze własne mieszkanie?

Co zamiast Mieszkania dla Młodych - MDM
Co zamiast Mieszkania dla Młodych – MDM?
31 stycznia 2019
Jak sprzedać udział w mieszkaniu spółdzielczym lub własnościowym
Jak sprzedać udział w mieszkaniu spółdzielczym lub własnościowym?
2 lutego 2019
Jak kupić pierwsze własne mieszkanie

Jak kupić pierwsze własne mieszkanie

Zakupienie pierwszego mieszkania może być ekscytującą perspektywą, ale również może rodzić wiele poważnych problemów. O czym warto wtedy pamiętać?

O własnym mieszkaniu marzy wielu z nas. Gdy pojawia się szansa na spełnienie swojego snu, nie możemy jednak dać się porwać wirowi emocji. Aby transakcja była całkowicie udana, warto twardo stąpać po ziemi.

  • Wybór najlepszego lokalu mieszkalnego
  • Finansowanie zakupu mieszkania
  • Ważne bezpieczeństwo

 

Wybór najlepszego lokalu mieszkalnego

Aktualnie na terenie całego kraju mamy do dyspozycji wiele ciekawych mieszkań – to zarówno lokale z rynku pierwotnego, czyli od deweloperów, jak również te z rynku wtórnego, czyli używane.

Gdy mamy okazję do zakupu pierwszego mieszkania, powinniśmy przede wszystkim dobrze przemyśleć, jaki lokal będzie mógł spełnić wszystkie nasze wymagania. To poważna decyzja, dlatego nie można podejmować jej pochopnie!

Pierwsze mieszkanie najczęściej jest mniejsze – może być także kawalerką, gdy nie potrzebujemy większej przestrzeni i nie planujemy szybkiego założenia rodziny. Małe lokale są także przyszłościowym zakupem, ponieważ można łatwo je sprzedać albo wynająć.

Mieszkanie powinno być także dogodnie zlokalizowane – warto wziąć pod uwagę ewentualne koszty dojazdu do pracy.

 

Warto także zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • rok budowy i stan techniczny mieszkania
  • metraż i liczba pokojów oraz ich rozkład mieszkania
  • kondygnacja, na której znajduje się lokal
  • orientacja mieszkania względem stron świata
  • dostępna infrastruktura w bloku oraz w jego okolicy
  • koszty związane z utrzymaniem mieszkania

Zatem zanim zdecydujemy się na sygnowanie umowy, powinniśmy pamiętać o tym, żeby dokładnie zapoznać się z różnymi dostępnymi mieszkaniami w wybranej okolicy. Nie kupujmy lokalu wtedy, gdy mamy do niego duże zastrzeżenia – lepiej poczekać wtedy na lepszą okazję.

 

Finansowanie zakupu mieszkania

Temat zakupu pierwszego mieszkania jest także związany z jego finansowaniem – aktualnie do wyboru mamy dwa rozwiązania, a mianowicie zakup za gotówkę albo zewnętrzne finansowanie, czyli kredyty mieszkaniowe.

Wiele osób, które decydują się na swoje pierwsze mieszkanie, wybiera oferty kredytowe. Oczywiście, musimy wtedy pamiętać, że podpisanie kredytu mieszkaniowego jest związane z ryzykiem – raty musimy spłacać nawet wtedy, gdy stracimy pracę lub pojawią się inne problemy, ponieważ w przeciwnym przypadku możemy narazić się na utratę swojego lokum.

Warto też wskazać, że obecnie kredyty mieszkaniowe wymagają co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Możemy obniżyć go dzięki korzystaniu z dodatkowo płatnych usług, na przykład ubezpieczeń.

 

Ważne bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, jaki lokal mieszkalny wybraliśmy, a także jak zamierzamy do sfinansować, powinniśmy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa całej transakcji.

Niestety, na kupujących nieruchomości może czaić się wiele zagrożeń, dlatego warto zawsze dokładnie sprawdzać oferty, sprzedających, umowy, aby nie okazało się, że zostaniemy narażeni na poważne problemy.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się również ze specjalistami, na przykład z kancelarii prawnej.

Komentarze są wyłączone.