Czym jest skup nieruchomości, a czym agencja nieruchomości?

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, lokatorami lub najemcą
Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, lokatorami lub najemcą?
7 stycznia 2019
Jak sprzedać współwłasność w nieruchomości
Jak sprzedać współwłasność w nieruchomości?
9 stycznia 2019
Czym jest skup nieruchomości, a czym agencja nieruchomości

Czym jest skup nieruchomości, a czym agencja nieruchomości

Pomoc w transakcjach nieruchomości oferują różni specjaliści. Wśród nich znajdują się skupy nieruchomości oraz agencje nieruchomości. Czym różnią się pomiędzy sobą?

Samodzielna sprzedaż mieszkania lub innej nieruchomości nierzadko jest bardzo czasochłonna i trudna. Właśnie dlatego właściciele nieruchomości chętnie korzystają z asysty, aby zrealizować całą transakcje jeszcze wygodniej i szybciej.

 • Skup nieruchomości
 • Agencja nieruchomości

 

Skup nieruchomości

Skupami nieruchomości nazywamy takie firmy, które zajmują się odkupowaniem od właścicieli nieruchomości.

W tym przypadku skup nieruchomości skupuje je dla siebie, nie dla innych klientów. Dzięki temu to szansa na błyskawiczną sprzedaż. Umowę można podpisać już w ciągu kilku dni od kontaktu ze skupem, a następnie od razu odebrać zapłatę.

Procedura sprzedaży nieruchomości w skupie jest bardzo łatwa. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni skup. W tym celu najlepiej skontaktować się z kilkoma firmami tego rodzaju, aby uzyskać wycenę. Wycenę przeprowadza rzeczoznawca. Jeśli właściciel nieruchomości zdecyduje się na transakcję, wówczas podpisuje odpowiednią umowę ze skupem i otrzymuje uzgodnioną wcześniej sumę.

Dużą zaletą skupów nieruchomości jest także możliwość sprzedaży mieszkań obciążonych długami, na przykład hipoteką, zaległościami czynszowymi, mieszkań z dożywotnikami, służebnikami, niechcianymi lokatorami.

 

Zalety skupów nieruchomości:

 • błyskawiczna sprzedaż nieruchomości
 • natychmiastowa płatność za sprzedaną nieruchomość
 • sprzedaż także w trudnych przypadkach – dożywotnicy, służebnicy, niechciani lokatorzy, zadłużona nieruchomość
 • pomoc przy formalnościach

 

Wady skupów nieruchomości:

 • nieruchomość sprzedawana jest w niższej cenie
 • skupy nie odkupują wszystkich nieruchomości

 

Agencja nieruchomości

 

Agencje nieruchomości to pośrednicy w obrocie nieruchomościami – zajmują się kojarzeniem stron transakcji, a także zapewniają fachowe doradztwo przy kupnie, sprzedaży, zamianie, najmie czy wynajmie nieruchomości.

Pośrednik pracujący w agencji nieruchomości może pomóc zarówno kupującemu, jak i sprzedającemu mieszkanie, osobom najmującym i wynajmującym.

Zajmuje się między innymi przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży, fotografuje ją, przygotowuje ogłoszenia, obsługuje zainteresowanych klientów. Także trudni się formalnościami, między innymi sprawdzaniem stanu prawnego nieruchomości, przygotowywaniem dokumentacji. Wybrane agencje oferują też pomoc w uzyskaniu kredytu na zakup nieruchomości.

Zatem pomoc agencji pozwala na jeszcze łatwiejszą realizację transakcji nieruchomości – to dobry wybór także dla osób, które nie mają czasu lub wiedzy do tego, aby ją przeprowadzić.

Musimy jednak pamiętać o tym, że agencja nieruchomości pobiera opłatę za swoje usługi. Najczęściej ma ona wysokość 1-3 proc. wartości nieruchomości.

Także należy zaznaczyć, że agencje nieruchomości nie zawsze przyspieszają czas realizacji transakcji – niekiedy na kupującego należy czekać miesiącami.

 

Zalety agencji nieruchomości:

 • kompleksowa pomoc w transakcjach nieruchomości
 • wsparcie przy sprzedaży, kupnie, najmie i wynajmie
 • fachowe doradztwo i dodatkowe udogodnienia

 

Wady agencji nieruchomości:

 • wysoka opłata za obsługę
 • brak gwarancji szybkiej sprzedaży nieruchomości

Komentarze są wyłączone.