Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, lokatorami lub najemcą?

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie, na przykład spółdzielcze
Jak sprzedać zadłużone mieszkanie, na przykład spółdzielcze?
6 stycznia 2019
Czym jest skup nieruchomości, a czym agencja nieruchomości
Czym jest skup nieruchomości, a czym agencja nieruchomości?
8 stycznia 2019

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, lokatorami lub najemcą?

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, lokatorami lub najemcą

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, lokatorami lub najemcą

Mieszkanie z lokatorem, lokatorami lub z najemcą także można sprzedać. O czym należy wówczas pamiętać?

Lokatorzy lub najemcy, którzy nie chcą wyprowadzić się z lokalu, stanowią duży problem dla jego właściciela. W takim przypadku można poczekać na eksmisję. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektórym lokatorom przysługuje specjalna ochrona. Właśnie dlatego atrakcyjną alternatywą jest sprzedaż takiej nieruchomości.

  • Eksmisja czy sprzedaż mieszkania z niechcianym lokatorem, najemcą?
  • Mieszkanie z lokatorem z grupy chronionej
  • Mieszkanie ze służebnikiem lub dożywotnikiem

 

Eksmisja czy sprzedaż mieszkania z niechcianym lokatorem, najemcą?

Jeśli w mieszkaniu znajduje się niechciany lokator, lokatorzy lub najemcy, wówczas właściciel takiej nieruchomości ma dwa rozwiązania.

Może zdecydować się na wystąpienie samodzielnie na drogę prawną, aby w toku postępowania cywilnego doprowadzić do eksmisji przez komornika. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to rozwiązanie czasochłonne, a także kosztowne – należy zapłacić nie tylko adwokatowi, ale również ponieść koszty egzekucji komorniczej.

Właśnie dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się drugie rozwiązanie, a mianowicie sprzedaż mieszkania z niechcianym lokatorem lub najemcą. W takiej sytuacji najczęściej właściciele decydują się na skorzystanie z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, na przykład skupów nieruchomości, które mają duże doświadczenie.

Wprawdzie sprzedaż mieszkania z lokatorem, lokatorami czy z najemcą może oznaczać dla właściciela niższy zysk, ale jest to szansa na skuteczne pozbycie się problemu.

 

Mieszkanie z lokatorem z grupy chronionej

Trudności mogą jednak pojawić się wtedy, gdy w lokalu mieszka osoba zaliczana do tak zwanej grupy chronionej.

 

Do grupy chronionej zaliczają się między innymi:

  • kobiety w ciąży
  • osoby niepełnosprawne lub ubezwłasnowolnione
  • osoby obłożnie chore

W powyższych przypadkach eksmisja okazuje się znacznie trudniejsza, ponieważ takim osobom należy zapewnić lokal zastępczy. Nawet jeśli właściciel posiada wyrok eksmisji, musi na ogół przez długi czas czekać, aż gmina zapewni odpowiedni lokal zastępczy – może trwać to nawet kilka lat.

W takim przypadku najlepszym wyborem jest sprzedaż mieszkania z takimi lokatorami – wówczas transakcję można zrealizować bardzo szybko, bez czekania na eksmisję.

 

Mieszkanie ze służebnikiem lub dożywotnikiem

Można również sprzedać mieszkanie ze służebnikiem lub z dożywotnikiem, czyli z osobami, które w danym lokalu mogą mieszkać aż do swojej śmierci.

Posiadanie takiej nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji może być szansą na duży zarobek, niemniej jednak jego właściciel nigdy nie wie, kiedy będzie mógł przejąć nieruchomość. Może również zdarzyć się, że służebnik lub dożywotnik nie będą płacili czynszu i innych rachunków, co spowoduje obciążenie właściciela.

W takiej sytuacji sprzedaż również jest możliwa i warto skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie – skupów nieruchomości.

Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma obowiązku informowania służebnika lub dożywotnika o sprzedaży nieruchomości.

Komentarze są wyłączone.