Aby otrzymać wysoką sumę pożyczki, konieczne jest często przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia. Tym zabezpieczeniem może być również nieruchomość.
Pożyczka na sumę kilkudziesięciu tysięcy złotych czy też nawet kilkuset tysięcy złotych będzie wymagała właściwego zabezpieczenia ze strony pożyczkobiorcy. Gdy konieczne jest uzyskanie takiej właśnie sumy, najczęstszym zabezpieczeniem jest nieruchomość.
- Zabezpieczenie pożyczki nieruchomością – hipoteka
- Na czym polega pożyczka pod zastaw nieruchomości?
- Sprzedaż nieruchomości w skupie – alternatywa dla pożyczki pod zastaw
Zabezpieczenie pożyczki nieruchomością – hipoteka
Pożyczka pod zastaw nieruchomości czy też kredyt pod zastaw nieruchomości polegają na ustanowieniu na ustanowieniu na danej nieruchomości hipoteki. Oznacza to, że w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania, bank lub inny pożyczkodawca może zaspokoić swoje roszczenia z danej nieruchomości – przejąć ją, odsprzedać i odzyskać pieniądze.
Zabezpieczeniem pożyczki mogą być:
- mieszkanie
- dom jednorodzinny
- grunty
- lokale użytkowe
- i inne nieruchomości
Wysokość pożyczki powiązana jest z wartością nieruchomości – im będzie ona wyższa, tym więcej można pożyczyć.
Hipoteka jest wpisywana do księgi wieczystej nieruchomości. Gdy pożyczka zostanie spłacona, hipoteka na rzecz pożyczkodawcy jest wykreślana.
Na czym polega pożyczka pod zastaw nieruchomości?
Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest dość prostą procedurą, niemniej jednak w porównaniu z innymi pożyczkami wymaga dodatkowych formalności.
Przede wszystkim konieczne jest znalezienie odpowiedniego pożyczkodawcy – warto porównać różne oferty, aby znaleźć najlepszą. Po kontakcie z pożyczkodawcą odbywa się wycena nieruchomości przeprowadzona przez rzeczoznawcę – określa on wartość nieruchomości, która służy do wyznaczenia wysokości pożyczki.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości wymaga sygnowania w kancelarii notarialnej – skutkuje również odpowiednim wpisem do księgi wieczystej.
Nawet tego samego dnia po sygnowaniu umowy można otrzymać wypłatę środków od banku lub innego pożyczkodawcy.
Właściciel nieruchomości pod zastaw może korzystać z niej nadal – nie ma potrzeby wyprowadzki do innego lokum.
Spłata pożyczki następuje zgodnie z umową – najczęściej w formie comiesięcznych rat. Po spłacie całości zadłużenia hipoteka na nieruchomości jest wykreślana.
Sprzedaż nieruchomości w skupie – alternatywa dla pożyczki pod zastaw
Aby uzyskać szybkie pieniądze z nieruchomości, można wziąć pożyczkę, ale również można zdecydować się na jej sprzedaż.
Najszybszym sposobem na uzyskanie środków jest skorzystanie z usług skupów nieruchomości. Skupy nieruchomości odkupują nieruchomości, na przykład mieszkania czy domy jednorodzinne, od ręki. Dzięki temu właściciel czy współwłaściciele nie muszą samodzielnie szukać kupującego i nie muszą długo czekać na środki ze sprzedaży. Pieniądze często można otrzymać także tego samego dnia!
W skupach nieruchomości można sprzedawać również udziały w nieruchomościach, nieruchomości z problemami prawnymi. Pracownicy skupów służą fachową pomocą.