Otrzymałeś mieszkanie w spadku, ale nie chcesz z niego korzystać? W takiej sytuacji jednym z dostępnych rozwiązań jest jego sprzedaż. Jak zrealizować błyskawiczną transakcję?
Mieszkanie otrzymane w spadku może być dużym udogodnieniem. Zdarza się jednak, że staje się kulą u nogi. Gdy nie chcemy z niego korzystać, możemy je odsprzedać. Jak wygląda sprzedaż nieruchomości odziedziczonej w spadku?
- Sprzedaż mieszkania i udziałów w mieszkaniu
- Szybka sprzedaż mieszkania – co wybrać?
- Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku
Sprzedaż mieszkania i udziałów w mieszkaniu
Przedmiotem dziedziczenia może być zarówno całe mieszkanie, jak również tylko jego część, czyli udziały. Ten drugi przypadek najczęściej pojawia się wtedy, gdy do podziału są także inni spadkobiercy.
Sprzedać możemy nie tylko całą nieruchomość, ale również udziały w nieruchomości otrzymanej w spadku.
Szybka sprzedaż mieszkania – co wybrać?
Gdy liczy się czas sprzedaży nieruchomości, w takim przypadku często pojawia się problem – niekiedy oczekiwanie na zainteresowanego kupnem przeciąga się przez kilka miesięcy, a nawet lat, jeśli nieruchomość nie jest zbyt atrakcyjna.
Najwięcej osób decyduje się na samodzielną sprzedaż nieruchomości – wystawienie ogłoszenia, oczekiwanie na klientów, prezentacja mieszkania. Taka procedura bywa jednak kłopotliwa, a także zajmuje niekiedy sporo czasu.
Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Pośrednicy z agencji są w stanie pomóc sprzedającemu we wszystkich sprawach związanych z transakcją – przygotują lokal do sprzedaży, wystawią ogłoszenia, będą obsługiwać klientów. Taka pomoc wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami.
Gdy liczy się jak najszybsza sprzedaż mieszkania, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług skupów nieruchomości. Skupy nieruchomości zajmują się ekspresowym odkupem mieszkań, domów oraz innych nieruchomości od ich właścicieli. Zapewniają przy tym błyskawiczną wypłatę pieniędzy i pomagają klientom w niezbędnych formalnościach.
Zatem wtedy, gdy ważna jest jak najszybsza sprzedaż nieruchomości, która została otrzymana w spadku, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług skupów nieruchomości – wówczas transakcja może odbyć się ekspresowo.
Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku
Osoby, które odziedziczyły mieszkanie w spadku, mogą narazić się na płatność podatku dochodowego od osób fizycznych przy jego sprzedaży. Są jednak sposoby na to, aby uniknąć opodatkowania, które wynosi w tym przypadku aż 19 proc.
Przede wszystkim lokal powinien być sprzedany w terminie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otrzymanie go przez spadkodawcę. To nowa zmiana w przepisach, ponieważ dotychczas termin liczony był od momentu nabycia go przez spadkobiercę.
Także można skorzystać z tak zwanej ulgi mieszkaniowej – pozwala ona na uniknięcie zapłaty podatku wtedy, gdy środki ze zbycia poprzedniej nieruchomości zostały wykorzystane w okresie do 3 lat na kolejną nieruchomość lub inne cele mieszkaniowe, licząc od końca roku, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości.